Barszcz biały i Żurek Kucharek na 3 sposoby

  • Barszcz bialy i zurek Kucharek

Odwieczne pytanie na Wielkanoc „Żurek czy Barszcz biały?” zmieniamy na pytanie - z czym Żurek lub Barszcz biały? Teraz Kucharek obok możliwości klasycznego, tradycyjnego przygotowania tradycyjnych wielkanocnych zup oferuje zupełnie nowe, atrakcyjne i smakowite pomysły na przygotowanie żurku i barszczu.

Proponujemy innowacyjne pomysły na tradycyjne zupy:

Barszcz biały:

z boczkiem i chrzanem
z kurkami i pomidorami
z żeberkiem i kiszoną kapustą

Żurek:

z borowikami i oscypkiem
z bobem i porem
z golonką i cieciorką

Wszelkie wskazówki i podpowiedzi, jak w prosty sposób taką zupę przygotować, znajdują się na opakowaniu. Życzymy wszystkim powodzenia w eksperymentowaniu z tradycyjnymi zupami wielkanocnymi!

Gramatura: 48 g

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W Polsce wciąż najbardziej popularnymi smakami są tradycyjne i od dawna zakorzenione w polskim jadłospisie zupy jak Barszcz biały, Żurek czy też Barszcz Czerwony.

Aby zachęcić Konsumentów do większego zainteresowania zupami, na rynek wprowadziliśmy Zupy na 3 sposoby. Można nazwać ten krok „innowacyjnym podejściem do tradycyjnych produktów”. Konsument ma bowiem tutaj możliwość spróbowania pysznej, tradycyjnej zupy lub też może w bardzo prosty sposób zaskoczyć swoich bliskich poprzez podanie jej w zupełnie nowy, mniej standardowy sposób.

Zupy na 3 sposoby to z jednej strony wierność tradycji, z drugiej wyjście na przeciw kulinarnym oczekiwaniom Polaków, którzy lubią od czasu do czasu poeksperymentować w swojej kuchni. Mamy nadzieję, że np. barszcz biały z boczkiem i chrzanem czy żurek z borowikami i oscypkiem zaintrygują na tyle, aby sięgać po nie częściej.

Przetwarzamy Twoje dane osobowe i stosujemy cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych usług. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Prywatności.
Zapoznaj się z informacjami od administratora.
Zarządzaj plikami cookies