O Prymat Group

Lider w Polsce

page2_img1

Grupa Prymat to jeden z wiodących producentów przypraw w Europie, a także producent przetworów owocowo-warzywnych. Grupa Prymat posiada szerokie kompetencje w produkcji suchej, mokrej oraz przetwórstwie warzywnym. Wyróżnia nas bogata oferta skierowana do rynku detalicznego, branży HoReCa (Hotele, Restauracje, Catering), a także przemysłu. Dostarczamy produkty do wszystkich kluczowych sieci zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Grupa Prymat jest właścicielem m.in. takich polskich marek, jak Prymat i Kucharek. Marka Prymat to jedna z najchętniej wybieranych marek w Polsce, która kojarzona jest hasłem „Prymat… więcej smaku”, za którym stoi opowieść o codzienności pełnej smaku i radości. O miłości do jedzenia i pasji – pasji niekoniecznie tylko do gotowania, ale do życia w ogóle.

Druga flagowa marka to Kucharek – “Najlepszy do polskich dań”. Jego wyjątkowa receptura została opracowana w 1995 roku i od tego czasu Kucharek na stałe zagościł w polskich kuchniach. Bez niego trudno wyobrazić sobie tradycyjne zupy, przekąski i domowe potrawy. Aktualnie Kucharek jest najczęściej wybieraną przyprawą uniwersalną w Polsce.

Nasza historia

Początki Grupy Prymat sięgają roku 1983. Jednak przełomowy był rok 1995, czyli początek produkcji przyprawy do potraw Kucharek. W tym samym roku została zarejestrowana marka Prymat, oferująca przyprawy jednorodne i specjalistyczne mieszanki przypraw.

Na dalszy dynamiczny rozwój Grupy Prymat złożyły się przede wszystkim ogromne inwestycje zarówno w infrastrukturę, nowe technologie oraz park maszynowy, a także skuteczne zarządzanie oparte na licznych systemach, przede wszystkim SAP, ale także ISO i HACCP.

Przemyślana strategia rozwoju oraz przejęcia spółki czeskiej – Pěknỳ-Unimex s.r.o., polskiej spółki – Smak oraz spółki węgierskiej – Lacikonyha Magyarorszák Kft. dały podwaliny do zbudowania Grupy Prymat.

 1. Początek działalności Grupy Prymat sięga roku 1983, wówczas nazwa Spółki brzmiała Prima.

 2. Przełomowy był rok 1995, czyli początek produkcji przyprawy do potraw Kucharek. W tym samym roku została zarejestrowana marka Prymat, oferująca przyprawy jednorodne i specjalistyczne mieszanki przypraw.

 3. W 1999 r. portfolio marki Prymat liczyło już ponad 80 pozycji, a ofertę rozwinięto o produkty dla branży HoReCa.

 4. Przyprawa Kucharek w 2000 r. została wyróżniona pierwszą prestiżową nagrodą “Medal Europejski”.

 5. W 2002 r. miała miejsce pierwsza wielka kampania reklamowa Kucharek pod hasłem: “Kucharek – sposób na dobry smak”.

 6. W 2003 r. Kucharek został liderem rynku w kategorii przypraw uniwersalnych oraz zyskał znak jakości “Q”. W tym samym roku miała miejsce pierwsza kampania reklamowa marki Prymat pod hasłem “100% przyprawy”.

 7. W 2005 r. została przeprowadzona następna kampania reklamowa pod hasłem: “Jest Kucharek. Jest smak”, która ugruntowała mocną pozycję tej marki na rynku polskim.

 8. W 2006 r. ambasadorem marki Prymat został znany mistrz kulinarny – Robert Sowa, który jest związany z tą marką do dzisiaj.
  W tym samym roku nastąpiła zmiana wizerunku marki Kucharek obejmująca wszystkie kategorie produktów znajdujących się w asortymencie marki. Ponadto Kucharek został odznaczony Laurem Konsumenta.
  2006 r. to także punkt zwrotny w historii marki Prymat sp. z o.o., polegający na gruntownej zmianie szaty graficznej na znaną dziś charakterystyczną, bordową linię.

 9. Zmiana opakowań i pozycjonowania marki wspierane były kampanią reklamową pod hasłem: “Prymat. Przyprawy, które inspirują”. Przyprawy marki Prymat zostały też odznaczone Laurem Konsumenta.
  W listopadzie 2007 r. Prymat przejął jednego z liderów czeskiego rynku przypraw – Spółkę Pěkný-Unimex.

 10. W 2008 r. Spółka Prymat zakończyła projekt wdrażania systemu SAP, wiodącego i najbardziej kompleksowego rozwiązania informatycznego na świecie.

 11. Kolejnym etapem rozwoju i realizacji założonej strategii było przejęcie w 2009 r. polskiego producenta przetworów owocowo-warzywnych – Spółka Smak.

 12. Od 2010 r. marki należące do Grupy Prymat są intensywnie wspierane w mediach. Nasze marki pojawiły się m.in. w takich programach jak “Kuchenne rewolucje”, “Dzień dobry TVN”, “Ugotowani”, “Życie od kuchni” czy w ulubionych serialach: m.in. “Na wspólnej”, “Przepis na życie”.

 13. W 2012 r. wprowadzono nowe receptury oraz szatę graficzną opakowań dla przypraw jednorodnych i specjalistycznych mieszanek przypraw. Prymat – bez konserwantów, sztucznych barwników oraz glutaminianu sodu.

 14. Prymat liderem rynku przypraw jednorodnych i mieszanek.

 15. Wprowadzenie nowej linii produktów „Mój Przepis na…” promowanych przez wybitnych szefów kuchni.

 16. Nowa identyfikacja marki Prymat. Pojawiła się czerń, która symbolizuje mocny charakter marki stale rozwijającej się i dążącej do oferowania coraz lepszej jakości produktów.

 17. Przejęcie Lacikonyha Magyarország Kft., jednego z liczących się producentów przypraw na rynku węgierskim.

 18. Przejęcie Kulinaria spółka akcyjna, wiodącego dostawcy przypraw dla przemysłu.

 19. Została powołana do życia nowa spółka na rynku niemieckim – Prymat International GmbH.

 20. Zmiana opakowań marki Prymat.

Wyniki sprzedaży i zatrudnienie

Grupa Prymat każdego dnia realizuje misję i przyjętą strategię rozwoju. Jej wyniki są imponujące i stale dynamicznie rosną. Grupa Prymat jest liczącym się pracodawcą na rynku polskim i łącznie zatrudnia 1124 osoby, natomiast skonsolidowany obrót w 2022 roku wyniósł 707 milionów złotych.

 

 

Grupa Prymat w Europie

Marki Grupy Prymat można znaleźć na półkach sklepowych nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach Europy. Produkty naszych marek są znane między innymi w: Republice Czeskiej, na Słowacji, w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi, na Łotwie i w Bułgarii.

Konsekwentny wzrost sprzedaży, strategia rozwoju nastawiona na ekspansję nowych rynków, nowe zakłady produkcyjne za granicą (dzięki przejęciu Pěkný-Unimex i zakładów w Veverskiej Bityszce i Humpolcu oraz Spółki Kulinara w Tychach) sprawiły, iż Grupa Prymat jest ważnym producentem przypraw zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Przetwarzamy Twoje dane osobowe i stosujemy cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych usług. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Prywatności.
Zapoznaj się z informacjami od administratora.
Zarządzaj plikami cookies